Zajęcia profilaktyczno edukacyjne dla rodziców w celu profilaktyki zapobiegania przemocy i wykorzystywaniu seksualnemu dzieci

Dzieci chętnie by się broniły czy też były bardziej czujne gdyby znały zagrażające im niebezpieczeństwa i wiedziały co robić w sytuacjach trudnych. Dobrze jest gdy rodzic jest dobrym obserwatorem i potrafi rozpoznać gdy dzieje się coś złego. Wie jak zareagować i wie jakie tematy poruszyć by dziecko czuło się bezpieczne.
Proponowane zajęcia są adresowane są do rodziców i ich dzieci. Warsztaty przeprowadzone mają być oddzielnie, dla rodziców i dzieci w dogodnych terminach (w godzinach popołudniowych). Głównym założeniem jest aby dzieci i ich rodzice dowiedzieli się (na odpowiednich dla nich zajęciach) co jest zagrożeniem, na co zwracać uwagę, jak o tym rozmawiać i jak szukać pomocy. Możliwa jest jednak sytuacja, iż nie wszyscy rodzice których dzieci biorą udział w zajęciach będą mogli uczestniczyć w przygotowanych dla nich spotkaniach.
Ze względu na mechanizmy zaprzeczania i wypierania problemom dot. przemocy w rodzinie i chęć uniknięcia stygmatyzacji, zajęcia powinny być skierowane do wszystkich rodziców a sposób ich rozpowszechniania i przeprowadzenia powinien mieć charakter zajęć profilaktyczno – informacyjnych.

Cele zajęć:

  • rozwijanie empatii i wrażliwości rodziców na zachowania dzieci
  • nauka rozpoznawania i wyrażania emocji u siebie, dziecka i innych
  • nauka umiejętnej oceny zachowań dziecka świadczących o doświadczaniu sytuacji trudnej
  • nauka aktywnego słuchania i skutecznej, otwartej komunikacji z dzieckiem o sytuacjach trudnych
  • odświeżenie wiedzy o tym co dziecko co dziecko powinno wiedzieć o bezpieczeństwie i jak mu to przekazać

Artykuły

Coś do poczytania. Coś co może zaciekawić. Coś co może dać do myślenia.

+

Gabinety

Tu możemy się spotkać. Gabinety na III piętrze, cisza, spokój, przyjemna atmosfera, intymność i gwarantowana dyskrecja. Umawiam się z każdym na konkretną godzinę a więc nie czekasz. 

+

Inspiracje

Tu zamieszczam filmy, artykuły, książki, muzykę które są dla mnie inspiracją i dały mi do myślenia. Może tak samo stanie się z Tobą.

+